Czy Twoja firma zatrudnia podwykonawców?
- Zabezpiecz wszystkie strony projektu inwestycyjnego
- Kontroluj i redukuj ryzyko BHP w pracach zlecanych na zewnątrz
Współczesny biznes wymaga elastycznego podejścia, dlatego terminy „outsourcing” czy „podwykonawca” weszły na stałe do słowników wielu branż. Niestety, wypadki przy pracy bardzo często dotyczą właśnie podwykonawców, ale wymierne straty mogą ponieść także zlecający prace. Jednak korzystanie z usług świadczonych przez podmioty zewnętrzne nie musi oznaczać braku nadzoru nad spełnianiem standardów w zakresie BHP.
Liczba dni bez wypadku to najpopularniejszy z mierników poziomu BHP, a jednocześnie jeden z nielicznych, którego celowość jest dla wszystkich oczywista. Jednak nowoczesna kultura bezpieczeństwa pracy nie powinna opierać się na wyznaczaniu parametrów, których sensu nikt nie wyjaśnia. Kluczem do efektywności jest obserwacja i kształtowanie zachowań pracowników. Czas na podejście behawioralne.
Łaciński termin lex imperfecta w prawniczym żargonie oznacza normę pozbawioną jakiejkolwiek sankcji. W przypadku ustawy o f-gazach termin ten należy rozumieć dosłownie – prawo niedoskonałe. Weszła ona w życie w połowie 2015 r. i zobowiązała do posiadania stosownego certyfikatu osoby wykonujące wymienione w ustawie czynności m.in. z urządzeniami chłodniczymi, klimatyzacyjnymi, pompami ciepła czy systemami przeciwpożarowymi. Jednak możliwość zdobycia w Polsce takiego dokumentu pojawiła się dopiero na początku 2016 r.
Gospodarka odpadami opiera się przede wszystkim na Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. Reguluje ona zasady postępowania z odpadami, a przede wszystkim zapobiegania powstawania odpadów lub minimalizacji ich ilości. Również norma ISO 14001 ma wiele odniesień do gospodarki odpadami. Jest to m.in. polityka środowiskowa, wymagania prawne, szkolenia, zapisy, ocena zgodności. Warto zapoznać się z całym procesem również ze względu na wysokie administracyjne kary pieniężne, przewidziane za nieprzestrzeganie zasad gospodarki odpadami.